Salı, 24 Kasım 2015

Kur'an-ı Kerimde İbadetle İlgili Ayetler

Kuran-ı Kerim'de geçen ibadetler ile ilgili ayetler

“Bizim ile sizin aranızda şahid olarak ALLAH yeter Gerçekten biz, sizin ibadetinizden habersizdik” (10/29)

De ki: “Ey insanlar, eğer benim dinimden yana bir kuşku içindeyseniz, ben, sizin ALLAH’tan başka ibadet ettiklerinize ibadet etmiyorum, ancak ben, sizin hayatınıza son verecek olan ALLAH’a ibadet ederim Ben, mü’minlerden olmakla emrolundum” (10/104)

Öyle ki, ALLAH’tan başkasına ibadet etmeyin Gerçekten ben, sizi O’nun tarafından uyaran ve müjdeleyenim; (11/2)

Ad (halkına da) kardeşleri Hud’u (gönderdik) Dedi ki: “Ey kavmim, ALLAH’a ibadet edin, sizin O’ndan başka ilahınız yoktur Siz yalan olarak (tanrılar) düzenlerden başkası değilsiniz (11/50)

Semud (halkına da) kardeşleri Salih’i (gönderdik) Dedi ki: “Ey kavmim, ALLAH’a ibadet edin, sizin O’ndan başka ilahınız yoktur O sizi yerden (topraktan) yarattı ve onda ömür geçirenler kıldı Öyleyse O’ndan bağışlanma dileyin, sonra O’na tevbe edin Şüphesiz benim Rabbim, yakın olandır, (duaları) kabul edendir” (11/61)

Medyen (halkına da) kardeşleri Şuayb’ı (gönderdik) Dedi ki: “Ey kavmim, ALLAH’a ibadet edin, O’ndan başka ilahınız yoktur Ölçüyü ve tartıyı eksik tutmayın; gerçekten sizi bir ‘bolluk ve refah (hayır)’ içinde görüyorum Doğrusu sizi çepeçevre kuşatacak olan bir günün azabından korkuyorum” (11/84)

Hak olan çağrı (dua, ibadet) yalnızca O’na (olan)dır Onların ALLAH’tan başka çağırdıkları ise, onlara hiç bir şeyle cevab veremezler (Onların durumu) yalnızca, ağzına gelsin diye, iki avucunu suya uzatan(ın boşuna beklemesi) gibidir Oysa ona gelmez İnkar edenlerin duası, sapıklık içinde olmaktan başkası değildir (13/14)

Ve yakîn sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et (15/99)

De ki: “Şüphesiz ben, ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim; yalnızca bana sizin ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunuyor Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, artık salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak tutmasın” (18/110)

Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin Rabbidir; şu halde O’na ibadet et ve O’na ibadette kararlı ol Hiç O’nun adaşı olan birini biliyor musun? (19/65)

“Gerçekten Ben, Ben ALLAH’ım, Ben’den başka ilah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl” (20/14)

Göklerde ve yerde kim varsa O’nundur O’nun yanında olanlar, O’na ibadet etmekte büyüklüğe kapılmazlar ve yorgunluk duymazlar (21/19)

Facecbook'ta Paylaş

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Radyolar

Günün Ayeti

  • 1
  • 2
  • 3

Bir Ayet

Bir Ayet

"Allah'a iman edip, salih ameller işleyenlere, altlarından ırmaklar akan cennetlerin kendilerine ait olduğunu müjdele! Onlardaki herhangi bir meyveden rızıklandırıldıklarında: "Bu daha önce de rızıklandığımız şeydir" derler ve o rızık birbirinin benzeri olmak üzere, kendilerine sunulacak. Orada çok temiz zevceler de onların. Hem onlar orada ebedî kalacaklar." (Bakara, 25) Devamı...

Günün Ayeti

Günün Ayeti

And olsun zamana ki, insan gerçekten ziyandadır (Asr:1-2) Devamı...

Bir Ayet

Bir Ayet

Yine onlar ki, emanetlerine ve verdikleri sözlere riâyet ederler. Onlar ki, namazlarını kılmağa devam ederler. İşte bunlar varis olanların ta kendileridir. Onlar Firdevs cennetlerine varis olurlar. Onlar orada ebedî kalacaklardır. Mü'minûn, 23/8-11 Devamı...

Günün Hadisi

  • 1
  • 2
  • 3

Günün Hadisi (6…

Günün Hadisi (6 Ocak 2013)

Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hz. Muhammed) Devamı...

Bir Hadis

Bir Hadis

Allah-u Teala’ya amellerin en sevimlisi devamlı olanıdır. Devamı...

Bir Hadis

Bir Hadis

Namaz dinin direğidir. Kim namaz kılarsa dinini korumuş olur. Her kim namazı terkederse dinini yıkmış olur Devamı...

YAZARLARAlexa Rank

 

Kimler Çevrimiçi

3 ziyaretçi ve Sıfır kullanıcı çevrimiçi